Ayran Detoks Diyeti


Sofralarımızın en sevilen içeceklerinden biri olan ayranı bir çok yemeğin yanında keyifle tüketiriz. Lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra ana malzemesi olan yoğurt sayesinde besleyici özellikteki ayrana diyet listelerinde sıklıkla rastlanır. İçimi sırasında bol sıvı tüketimini destekleyen ayran detoks ve diyet uygulamalarında tokluk verdiği için de özellikle tercih edilir.

Peki ayran detoksu nasıl yapılır? Ayran ile nasıl zayıflanır? Gelin adım adım anlatalım.

Ayran diyeti her günün her öğününde en az bir bardak sade ya da ek malzemelerle desteklenerek hazırlanan ayran tüketimini esas alan diyet programıdır. Ayran kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olur. Dokusu ve içeriği sayesinde mide asidine karşı hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Bu da diyet sırasında aç kalındığında oluşabilecek mide rahatsızlıklarının önüne geçilmesini kolaylaştırır.
Bir bardak yağsız yoğurtla yapılan ayran yaklaşık olarak 60 kaloridir. Bu düşük kalorili içecek kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve bir bardağı günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %20’sini oluşturur. İçeriğinde yer alan B12 ve riboflavin enerji üretimini destekleyen enzimlerin aktifleşmesine yardımcı olurken, aynı zamanda karaciğer fonksiyonunu da destekler.

Ayran diyeti nasıl yapılır?

Ayran diyetini belirtilen şekilde uygulayarak hem vücutta biriken toksinlerden hızlıca kurtulabilir hem de bir hafta içerisinde 5 kilo verebilirsiniz. Düzenli uygulandığında çok etkili olan ve yüksek kilo kaybı sağlayan bu diyet kesinlikle bir haftadan uzun süre devam ettirilmemelidir.

Ayran diyeti yapacaklara tavsiye edilen liste şu şekildedir;

1. Gün 
Sabah:2 su bardağı ayran1 tabak yeşillik

Öğle:2 su bardağı ayran2 adet elma

Akşam:2 su bardağı ayran1 porsiyon ızgara et (tavuk ya da kırmızı et)

2. Gün
Sabah:2 su bardağı ayran1 kase yulaf lapası3 adet ceviz

Öğle:2 su bardağı ayran1 tabak zeytinyağlı yemek

Akşam:1 su bardağı ayranIzgara tavuk ve yeşillik

3. Gün
Sabah:1 su bardağı ayranYulaf lapası

Öğle:2 su bardağı ayran1 kase haşlanmış brokoli

Akşam:1 su bardağı ayranHaşlanmış kırmızı et

4. Gün
Sabah:2 su bardağı ayran1 kase haşlanmış ıspanak ya da pazı

Öğle:2 su bardağı ayran2 adet haşlanmış patates

Akşam:1 su bardağı ayran1 tabak az yağlı pilav

5. Gün
Sabah:2 su bardağı ayran1 kase yulaf lapası3 adet ceviz

Öğle:2 su bardağı ayran1 tabak zeytinyağlı yemek

Akşam:2 su bardağı ayranIzgara et ve yeşillik

6. Gün
Sabah:2 su bardağı ayran3 adet salatalık

Öğle:2 su bardağı ayran1 tabak az yağlı pilav

Akşam:2 su bardağı ayran1 kâse meyve salatası

7. Gün
Sabah:2 su bardağı ayran1 dilim kızarmış ekmek

Öğle:2 su bardağı ayran1 tabak az yağlı pilav2 adet salatalık

Akşam:2 su bardağı ayranHaşlanmış et ve yeşillik

Ayran göbek eritir mi ayran göbek yapar mı

Ayran diyetini uygulayanların özellikle doğal yoğurttan üretilen ayran kullanmaları önemlidir. Doğal yoğurtlar içerisinde faydalı bakteriler ve bol vitamin barındırır. Endüstriyel olarak üretilen yoğurtlarda bu değerler düşük olacağından ayran diyeti süresince alınması gerekli vitaminler yeterli düzeyde alınamayabilir. Diyet sırasında ev yoğurdu ya da organik yoğurtla hazırlanan ayran tüketilmelidir.
Diyet sırasında tüketilen ayranın az tuzlu olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek tuz tansiyona etkisi ve vücutta ödem tutulmasına sebep olması nedeniyle zararlıdır. Bu yüzden diyet boyunca içilen ayranların tuz dengesi büyük önem taşır. Ayrıca ayran diyeti yapan kişilerin intoleranslar hakkında doktorlarına danışmaları gerekebilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*