Dondurma Göbek Yapar Mı?


Fazla kilolarınızdan kurtulmak için çeşitli diyet listeleri uygularız kimi zaman. Bazen de Obezite gibi aşırı kilo problemi oluşturan bir hastalık söz konusudur. Zayıflamak isteyenleriniz için “dondurma yemek” ne kadar masum? Sizler için araştırdık.

Damak zevkimize hitap eden çok çeşitli lezzetlerde dondurma türleri üretilmektedir. Büyük bir iştahla ve severek tükettiğimiz bu şekerli gıda maddesinin; vanilyalı, kakaolu, karamelli, limonlu, çilekli, böğürtlenli, ahududulu, portakallı, muzlu, kivili, vişneli, ananaslı, incirli, kestaneli, kavunlu gibi pek çok çeşidi vardır.

Dondurma imalatında kullanılan malzemelerin en başında besleyici değeri oldukça yüksek olan süt gelir. Belirli ölçüde sütün içerisine ilave edilen şeker veya yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Dondurmanın istenen kıvamını elde edebilmek için nişasta türü kıvam artırıcılar ilave edilir. Değişik lezzetleri yakalayabilmek için çeşitli aromalar, meyve suyu, parçacıkları veya ekstreleri, karamel, bal, çikolata gibi kalori oranı yüksek besinler eklenir. Bu zengin içerik sayesinde üretilen dondurmanın kalori miktarı da, dolayısıyla yüksek olur.

Çok fazla dondurma yemek az da olsa göbek yapar kilo aldırır.

Araştırmacılar ve uzmanların önerisine göre hafta da 2–3 gün dondurma yemenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Çok sevdiğiniz dondurmayı yerken bir takım ayrıntılara dikkat ederseniz formunuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Eğer dondurmayı külahlı olarak yemekten keyif alıyorsanız, bir külah 20–25 kalori geliyor. Külahınızın üzerine eklenen 2 top dondurma ise 100 gram kadardır. Dondurma imalatında kullanılan malzemelerin çeşidine göre 150 ile 250 kalori arasında değişiklik gösterir. Lezzet artırmak için üzerine eklenen çikolata, karamel sosları veya ceviz, fındık, fıstık, Antep fıstığı, Hindistan cevizi ile şeker tanecikleri sayesinde kalori miktarı daha da yükseltecektir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*