Dukan Diyeti Yan Etkileri

Dukan Diyeti yan etkilerini sizler için açıklayarak sıraladık. Dukan Diyeti’nin ünü yayıldıkça neredeyse her hafta bir yayın organında bu diyeti karalamaya yönelik bir haber çıkar oldu.
Bu haberlerde ünlü diyetisyenlerin fikirlerine başvuruluyor ve listeler dolusu yan etki sıralanıyor.Çoğu yorumdan benim çıkarımım ,fikirlerini paylaşan kişilerin bu diyeti etraflıca incelemeden bir yargıya varmış olmaları.
Dukan diyetinin de yan etkileri mevcut tabi ki fakat çoğu Dr. Dukan tarafından verilen ipuçlarına ve diyetin kurallarına tam anlamıyla uymamaktan kaynaklanıyor.

Bu diyete başlamak isteyenlerin aşağıdaki olası yan etkileri okuması iyi olacaktır diye düşünüyorum.Bunları yine bana gelen sorulardan ve  okuduğum çeşitli yabancı makalelerden derledim.

Kabızlık:İnsanların sıklıkla yakındıkları bir problem bu.Neyse ki birkaç tavsiyeyle bu sorundan korunmak mümkün.
Karbonhidratları diyetten çıkardığınızda (özellikle atak evresinde) lif alımını da azaltmış oluyoruz.Bu da besinlerin bağırsaklardan yumuşak geçmesine engel olan bir durum.Bundan korunmanın ilk yolu günlük yulaf kepeği tüketimini aksatmamak.Özellikle sabahları alınan yulaf kepeği bağırsakları yumuşatmaya yardımcı oluyor.Yulaf kepeğini az suyla tüketmek ise tam aksine yani kabızlığa yol açıyor.Bu yüzden sıvı alımını kesinlikle hafife almayın.

Eğer sorun geçmezse aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Bunun için;
  -Yulaf kepeği limitinin 1 kaşığını buğday kepeğiyle değiştirmek,
  -Goji berry tüketmek,(atak ve p gününde 1,seyirde 2 yk)
  – Sebze günlerinde bol lifli yeşil yapraklı sebze ve ravent(rhubarb) tüketmek,
  -1 çay kaşığı kadar keten tohumu tüketmek,-Karın egzersizleri yapmak,
  Önerilen çözümlerden bazıları.

  Bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz fakat içeriğindeki bazı bitkiler zamanla bağırsak tembelliğine yol açabilir.Dikkat.

Kötü nefes kokusu:En ünlü ve kötü yan etkilerden birisi de ketosisin açığa çıkmasıyla oluşan kötü kokudur.Neyse ki bu herkesde görülmez.Ve derecesi de kişiden kişiye değişir.Kötü ağız kokusuna sahipseniz en azından bu diyetin işlediğinin göstergesidir.

Ağız hijyenine dikkat ettiğinizde ve bol su tükettiğinizde bu sorundan kurtulmak mümkündür.Ayrıca şekersiz naneli sakızlardan da tüketebilirsiniz.

Diyete sebzeler eklendiğinde nefes kokusu da kalmayacaktır.

Böbrek hasarı:

Bu da en çok sözü edilen konulardan biri.

Bol protein alımı vücutta fazladan atık birikmesine yol açabiliyor.Böbrekleri yormadan bu atıkları atabilmenin yolu bol su içmekten geçiyor.Hali hazırda bu probleminiz mevcutsa dr.’unuza danışmadan kesinlikle diyete başlamayın.
Yeterli sıvı alımına(su,çay,kahve veya izinli diğer içecekler) dikkat edildiğinde böbreklerde bir hasar oluşması ihtimali yoktur diyor dr.dukan. 

Grip belirtileri:
Karbonhidrat azlığında yaşanan bir sorundur.Kişi madde bağımlılığı tedavisindekine benzer kriz belirtileri yaşayabilir.Halsiz,yorgun ve zayıf hissettirebilir.

Fakat bu belirtiler vücudun şekersizliğe ve karbonhidratsızlığa alışmasıyla birkaç gün içinde kaybolacaktır.

İlerleyen haftada bu problemler kaybolacağı gibi daha aktif ve enerjik hissedeceksiniz.

Halsizlik:İlk günlerdeki Grip belirtilerini atlattıktan sonra  zaman zaman başağrısı,başdönmesi ve halsizlik hissedebilirsiniz.

Bu durumlarda aşağıdakileri kendiniz sorun.

*yeterli sıvı alıyor musunuz?

*yeterli yemek yiyor musunuz?

Diğer diyetlerin birçoğu porsiyon kısıtlaması getirdiğinden az yemenin iyi birşey olduğunu ve daha hızlı kilo verdireceğini düşünebilirsiniz.Fakat bu diyet için bunun tam tersi söz konusu.Dukan diyetinde izin verilen yiyeceklerin kalorileri düşündüğünüzden oldukça düşüktür.Bu yüzden yemekten kısıtlama yapmayın ve iyice doyduğunuzdan emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*