Elma Çayı Tarifi


Yüksek oranda diyet lifi içeren elma çayı kalori içermez ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler. Düzenli olarak elma çayı kullananlar bağırsak hareketlerinin düzenlendiğini ve gün boyunca daha dinç olduklarını söyler.

Antioksidan bileşenlere sahip olan elma çayı vücutta biriken fazla suyun ve toksin maddelerin vücuttan atımını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Toksinler vücutta özellikle yağ hücrelerinin etrafında depolanır. Toksin maddelerin vücuttan atılması yağ hücrelerine ulaşılmasını kolaylaştırır. Özellikle elma kabuğunda yer alan ursolik asit adı verilen madde vücudun kalori yakma isteğini arttırır. Bu maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ve kas kütlesini arttırdığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

Hazır elma çayları da genel olarak organik olduğu için kilo vermeye yardımcı olabilir. Elma çayı ile zayıflayanlar, çaylarına ekledikleri tarçın, zencefil ve zerdeçalgibi bitkiler sayesinde daha kolay kilo verdiklerini bildirmiştir. Elma çayı ile göbek eritme için mutlaka diyete uyulmalı ve fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

  • 1 yeşil elma
  • 1 çubuk tarçın
  • 4-5 karanfil
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 litre su
  • Yarım limon

Elma çayımızın özelliği bulundurduğu zengin lifler sayesinde tok tutucu olması, iştahı kapatması ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlamasıdır. Gün içinde aç karnına yemeklerden yarım saat önce içmeniz durumunda istediğiniz sonucu ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. 

Tüm malzemeleri yıkıyoruz. Elmayı ve limonu dilimliyoruz. Diğer malzemelerle birlikte tencereye alıyoruz ve bir litre suyu üzerine ekliyoruz. 15 dakika kadar kaynatıp afiyetle içiyoruz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*