Göbek Eritmeye Başlarken Öneriler

Göbek eritme denilince akla gelen hep aynı şeyler oluyor. Yıllarca spor salonunda insanlar bana hep bu soruyla geldiler:  ‘Ben göbek eriten egzersiz istiyorum.’

Bu yazımda, göbek eritmenin tüm sırlarını paylaşacak, hem spor üzerine yıllarca kendimden ve insanlardan edindiğim tecrübelerim, hem de aldığım fizyoloji derslerinde edindiğim bilgilerle bu konuya ışık tutacağım. Çünkü, kadın erkek fark etmeksizin pek çok insan göbek bölgesi yağlarından şikayetçi.

Göbek Eritmeye Başlarken

Göbek eritmek önce karar vermekle başlar. Tabii pek çok insan buna karar vermiş, pek çok kez denemiş ve başarısız olmuştur. Niçin? Sebepleri sıralayalım:

 1. Yeterince sabırlı değildir.
 2. Yeterince disiplinli değildir.
 3. Çok hızlı sonuç istiyordur.

Bütün bu etkenler birleştiğinde, bu girişim maalesef başarısızlık ve vazgeçme ile sonuçlanır. Bazen insanlar çok kararlı başlar, bir anda çok iyi bir idman ve diyetle giriş yaparlar ama başarısız olurlar. Burada hata yine baştadır. Amaç 400 metre koşmakken, 100 metre koşacak gibi başlarlar ve hedefe erişemeden yorulmuş olurlar. Oysa bizim amacımız yarışı bitirmektir, 100 metreyi kısa sürede koşmak değil. Öncelikle hedeflerimizi doğru belirlemeliyiz.

Bu arada yazımı tamamen okuyun ama evde göbek eritme hareketleri ve karın kaslarını güçlendirmeye yönelik hareketleri gösterdiğim videoyu izlemeyi unutmayın:

İlk Adımlar

Öncelikle, göbek bölgemizin nasıl eriyeceğini anlatarak başlayalım, teknik terimlere boğmadan yağ yakım fizyolojisinden bahsedelim. Göbek eritmeye karar veririz, diyete ve spora başlarız ancak işler istediğimiz gibi gitmiyordur. İşi hemen genetiğinize yıkmak yerine, bazı gerçeklerden bahsedelim.

Vücutta yağ, karın boşluğunda depolanmaktadır çünkü bu bölgeyi koruyan bir kemik veya iskelet çatı yoktur ve vücut bu bölgeyi korumak amacıyla yağı depolamaya buradan başlar. İnsan fizyolojisi, ilk yağ depolanan bölgeyi en son kullanma eğiliminde olduğu için de göbek bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak oldukça zordur.  Egzersizler ve diyet bu gerçekler göz önünde bulundurularak hazırlanırsa göbek eritme çabaları sonuç verir.

Göbek Eritmek İçin Ne yapmalı?

Önceden de bahsettiğimiz gibi, vücudun yağ yakacağı bölge bizim hareketlerimize bağlı değildir. Göbek eritme kapsamında yapılacak en doğru hamle, ağır bir diyet ve egzersiz programı değil, hayat düzeninde yapılacak çeşitli değişiklikler ve iyileştirmelerdir. İstediğiniz vücuda ulaşmaya çalışmak, aslında hayatınızı da daha iyi bir hale de getirir.

Beslenme Düzeni

Beslenme düzeni oluşturmaya çalışırken amaç tüm düzeni değiştirip hayatı zorlaştırmak değil, küçük değişikliklerle beslenme tarzını yenileyip iyileştirmek olmalıdır. Zira zor ve keskin değişiklikler kısa bir süre çok etkili olsa da hızla bırakılacak ve vücut da hızla eski haline dönecektir.

Göbek eritmek için diyet listesi programlarından kaçının çünkü diyette olma psikolojisi aslında insanı yıpratıyor ve çoğunlukla vazgeçmek ile sonuçlanıyor. Ağır ve sıkıcı diyet programları yerine, tüm beslenme düzeninize yapacağınız dokunuşları tercih edin.

Günlük beslenme programlarında sebzelere mümkün olduğunca fazla yer vermek gerekir çünkü bel bölgesindeki yağların sorumlusu insülin, sebzelerin lifli olması ve yavaş sindirilmesi sayesinde bir anda kana salıverilemez ve bu sayede yağlar da depolanmaz.

Akşam meyve tüketmemeye çalışın.Sağlıklı olsa da, yüksek oranda şeker içermesi dolayısıyla en hareketsiz olduğumuz saatlerde kana çok fazla şeker girmesine sebep olur.  Şeker insülin salınımına sebep olur. Karın bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olan büyüme hormonu ve testosteron seviyeleri yüksek insülin seviyesi yüzünden düşer ve buda bel bölgemizin yağ biriktirmesi ile sonuçlanır. Bu bilgiler ışığında hormonal dengeleri de gözeterek beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Öneriler

 • Kalkınca ilk iş olarak su içmek ve mümkünse kahvaltılara yumurta ve yulaf eklemek güne zinde ve sağlıklı bir başlangıç sağlar.
 • Kahvaltı ve öğle yemeği arasında bir yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmek, yağ yakımına yardımcı olur.
 • Kafein yağ yakımına destek olur. Günde iki fincan şekersiz ve sütsüz kahve ile yağ yakımı hızlanır.
 • Ayrıca… Yağları unutmayın! Diyetlerde hayattan tamamen çıkarılan yağlar aslında insan vücudu için önemli hormonların üretilmesinde büyük rol oynuyor. Gerekli yağlar tüketilmezse, yağ yakımı önemli oranda azalır.
 • Yüksek kalite zeytin yağları içerdikleri vitaminler ve bileşenler ( polifenoller ve E vitamini) sayesinde son derece faydalıdır. Salatalara bir yemek kaşığı kadar koymak faydalı olacaktır.
 • Yer fıstığı, badem, ceviz, fındık ve keten tohumunun içerdiği yağlar kaliteli yağ sınıfındadır ve yağ yakımına yardımcı olur. Ara öğün olarak öğle ve akşam yemekleri arasında bir avuç kadar tüketmek önerilir.
 • Balığın içerdiği yağlar, vücutta iltihap önleyici etki sağlar ve oluşan hasarların onarılmasına yardımcı olur. Gıda takviyesi olarak balık yağı kullanımı yaygın olsa da, bu etkilerden yararlanmanın en kolay ve verimli yolu yağlı balıkları tüketmektir.
 • Bu yağların düzenli ve kontrollü tüketimi, vücudu hem forma sokar hem de sağlık sorunlarına çözüm olur.
 • Sabah kalkar kalkmaz değil, kalktıktan bir süre sonra kahvaltı yapmak da yağ yakımı konusunda yardımcı olur. Yazının sonunda yer alan hızlı kahvaltı tarifinden ise, kahvaltıya vakit bulamıyorum derdine çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Stresle Savaşmak

Stres içinde olunan dönemde artan kortizol düzeylerinin bel ve karın bölgesindeki yağlanmayı artırdığı sık sık konuşuluyor. Aslında hızla başlayan ağır diyetlerin başarıya ulaşamamasının sebebi olarak vücutta oluşan stresin gösterilmesi de bundan kaynaklanıyor. Yani stres ve göbek eritme süreci birbirine düşmandır.

Kaliteli ve faydalı yağların tüketilmesi, stresle savaş konusunda da yardımcı olur. Bu konuyla ilgili detaylı yazımı ilerleyen dönemlerde bu sitede bulabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Yetersiz veya verimsiz uyku da bel bölgesinde yağ depolanmasına sebep olur. Ayrıca, kaliteli bir uyku sırasında salgılanan hormonlar yağ yakımını hızlandırıp vücudu yeniler, göbek eritme kolaylaşır. Yine uyku stresi azaltır. Vücudun dinlenerek hem zihnen hem bedenen ertesi günün aktivitelerine hazırlanmasını sağlar. Böylece daha aktif bir gün geçirerek yağ yakımı artar, depolanma azalmış olur.

Egzersiz

Spor salonlarında haftanın beş, altı günü yapılan ağır kardiyolar, zorlu mekikler yağ yakımında size yardımcı olmaz, hızla bıktırır ve yorar. Bunun yerine, haftada üç gün birden çok kas grubunu çalıştırıp kas kütlesi artırmaya yönelik olan egzersizler, yağ yakımını hem hızlandırır hem de sürekli hale getirir. Bu egzersizler doğru yapıldıkları zaman, dinlenme süresinde de yağ yakımı devam edecektir. Zorlayıcı ve sıkıcı egzersizler yerine tüm kas gruplarını çalıştıran, güçlendiren egzersizlerle hem daha fazla kalori yakımı sağlanır, hem de bolca hormon salgılanır. Böylece göbek eritme konusunda önemli yol kat edilmiş olur.

Aslında en önemli nokta, yukarıda anlattıklarımı bir görev olarak değil, hayat rutini olarak görmek. Başta eziyet gibi gelen bu hareketler ve değişiklikler zamanla hayatınızın bir parçası olup size keyif vermeye başlayacak. Spor sonrası salgılanan mutluluk hormonu da cabası…

Sabah Kahvaltısı İçin Shake Tarifi

300 ml yarım yağlı süt

1 avuç yer fıstığı

3 yemek kaşığı yulaf

1 adet muz

1 tatlı kaşığı tarçın

Tüm malzemeleri blenderdan geçirip içmek, hızlı ve sağlıklı bir sabah kahvaltısı sağlar.

Bol sağlıklı günler!

Ulaş Akkaya – Sporcu alıntı yapılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*