Kol Germe Ameliyatı

Sarkmış ve gevşemiş kollar orta yaşı geçmiş kadınların en büyük mutsuzluk kaynaklarından birisidir. Özellikle yaz aylarında kolsuz kıyafetler giyildiğinde bu sorun daha dikkat çekici olur. Düzenli spor yapma, cilt bakımı ve kilo kontrolü bile kollardaki yaşlanmayı durdurmaya yetmez. Kollarındaki gevşeme ve sarkmadan çok rahatsız olan hastalara kol germe işlemi yapılabilir.

Kol Germe nedir?

Kol Germe özellikle kadınlarda dirsek üstünde oluşan gevşeme ve deri fazlalığını gidermeye yönelik bir cerrahi işlemdir. Ameliyatta amaç kolu sadece inceltmek değil, aynı zamanda daha gergin bir hale getirmektir.

Kol Germe ameliyatları kimlere yapılır?

Kol Germe ameliyatları genelde 40 yaş üstü kadınlara yapılır. Özellikle kilo alıp vermeler sonrasında dirsek üstünde oluşan gevşeme artar. Bazı cilt tipleri gevşemeye eğilimlidir. Bu tip hastalarda sorun daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Kol Germe ameliyatları nasıl yapılır?

Koltuk altından başlayıp dirseğe doğru inen “L” şeklinde bir kesik yapılır. Genelde sadece deri çıkartılır ve kolun gerginliği arttırılır. Kolları çok kalın olan hastalarda işleme Liposhaping de eklenebilir.

Kol germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Kol germe ameliyatları ameliyathane ortamında, genel anestezi ya da ağır sakinleştiriciler (sedasyon) altında gerçekleştirilir.

Kol germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Kol germe işlemi yaklaşık bir saat kadar sürer.

Kol germe ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk iki gün dikişlerin üzerinde bandaj olur. İki gün sonra hastalar banyo yapabilir. Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınmasına gerek yoktur. İlk üç hafta hastaların aşırı kol hareketi yapmamaları gerekir. Üçüncü haftadan sonra kol hareketleri dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir.

Kol germe ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Kol Eritmek için Kol Germe ameliyatlarından sonra iz kalır mı?

Kol Germe sonrası, üst koldaki gevşeme giderilir ancak koltuk altından dirseğe doğru uzanan ve kolun iç tarafında kalan ince bir iz görünür. İz erken dönemlerde kızarık ve kabarık olabilir ama genellikle 6. aydan sonra silikleşmeye ve belirsizleşmeye başlar. Yine de hastanın cilt yapısın bağlı olarak belirgin izler kalabilir, bu tür durumlarda lazerle ya da çeşitli enjeksiyonlarla iz daha iyi hale getirilebilir, ancak tamamen yok edilmesi mümkün değildir.

Kol germe ameliyatları ağrılı mıdır?

Kol inceltmek için Kol germe ameliyatları ağrılı değildir.

Kol germe ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Kol germe ameliyatlarından iz dışında en büyük sorun, yetersiz sıkışlaşma, kontur düzensizliği ve aşırı kabarık iz gelişimidir (Keloid).

Kol germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Germe işlemi sonrasında yaşlanma süreci devam eder ve kollarda bir miktar gevşeme olur. Kilo alıp vermeler bu süreci hızlandırabilir. Ancak hiçbir zaman ilk haline geri dönmez. Hastaların cerrahi ile alınan sonucu koruyabilmek için kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*