Kombucha Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Bir çok benzer isimde bilinen kombu mantarından elde edilen kombucha yani kombu çayını tanıyalım.

Kombucha (Kombu) Çayı nedir? 

Çay alıp ferment yapmak için birkaç şey eklerseniz, Kombucha’yı elde edersiniz. Hafifçe gazlıdır, sirke gibi biraz tadı vardır. Bazı Kombucha çayları daha hafiftir, çünkü daha az zaman için fermente edilirler. 

Sirke benzeri lezzet, Kombucha(Kombu) çayı’nın fermente çay olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sirke seven insanlar için bile şaşırtıcı bir tat olabilir. Şeker tatlı bir madde olmasına rağmen tatlı bir içecek değil. Kombucha(Kombu) çayın’daki temel maddeler maya, şeker ve siyah çaytır. Karışım bir hafta veya daha fazla süreyle bekletilir. Bu süre zarfında, bakteriler ve asitler içeceğin yanı sıra az miktarda alkol oluştururlar. Bu işlem fermantasyon olarak bilinir ve üzüm suyunun şaraba veya sirkeye dönüşmesi veya sütün yoğurt haline getirilmesi ile benzerdir. 

Kombucha Kombu Çayının Yan Etkileri Nelerdir? 

Amerikan Kanser Derneği ciddi yan etkiler iddia ediyor ve bazı ölüm olayları, Kombu çay içmekle ilişkilendirildi. Bu yan etkiler arasında karaciğer ve böbrek toksisitesi ve metabolik asidoz bulunuyor. Çünkü Kombu çok asitli bir içecektir. 

Kombu çayı, ağız yoluyla alındığında çoğu yetişkin için güvensizdir. Mide sorunları, maya enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, sarılık, bulantı, kusma, baş-boyun ağrısı ve ölüm gibi yan etkilere neden olabilir. Kombu çayı, özellikle evde yapılanda, mikropsuz bir ortamı korumak zor olduğu için mantar (Aspergillus) ve bakteriler (şarbon) ile kontamine olabilir. İran’da, 20 kişi kombu çayını almaktan şarbon enfeksiyonlarına düçar oldu. Bu çay, HIV / AIDS hastaları gibi, bağışıklık sistemlerinin zayıflamış olduğu insanlarda, enfeksiyona yakalanma olasılığının yanı sıra, kurşun kaplanmış bir seramik kapta hazırlandığında da . Kombu çayının içilmesi sonrasında kurşun zehirlenmesi bildirilmiştir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*