Matcha Çayı Ne Zaman Etki Eder?


Matcha çayı ne zaman etki eder, matcha çayı nedir ne işe yarar, matcha çayı nasıl kullanılır sorularınıza cevap veriyoruz.

Matcha çayı ne zaman etki eder ?Matcha çayı nedir ne işe yarar ?

Çayı yapılarak içilen matcha tozu, genel olarak gölgelik alanlarda yetiştirilen maça bitkilerinden elde edilmektedir. Yapraklarının kurutulup toz haline getirilmesinin ardından yeşil çay olarak karşımıza çıkmaktadır. Matcha çayı, özellikle Japon kültüründe popülerleşmiş bir çaydır. İçerisinde birçok şifa özelliği barındıran bu çay yörenin de genel olarak ikram edilen içecekleri arasındadır. Sadece Japonya’ya özgü inanılmaz kuvvetli antioksidan ve metabolizma hızlandırıcı etkili bir çay. Yalnız Matchaparlak yeşil renkli toz kıvamındadır, yeşil çay gibi demlenmez ve rengi çay gibi değildir. Çayın ince tozu, basitçe chasen adı verilen özel bir bambu alet kullanarak su ile çırpılır ve köpüklü bir içecek edilir bu yüzden demlemeye gerek yoktur. Matchaiçin yeşil çayın sadece genç, taze ve en kaliteli yaprakları seçilir kurutulur, matcha tüm yeşil çaylardan en az 10 kat etkilidir.

Matcha çayı nasıl kullanılır?

Maça çayıhazırlamak çok basittir. Yapmanız gereken kaynamış suyun içerisine -ki bir bardak olarak kabul ediyoruz- 2 çay kaşığı kadar matcha çayını ekleyip birkaç dakika demlenmesini bekliyoruz. Sonrasında çayı soğutmadan içilmesi tavsiye ediliyor. Matcha çayını hazırlamak için -genellikle 100 ince bacaklı- bambudan yapılma, tıraş kremi köpürtmek için kullanılan fırçaya benzer bir çırpıcıya, yine bambudan yapılma ince uzun formda bir çay kaşığına, önceden kaynatılıp ılıtılmış (66 ºC – 77 ºC arası) 200 ml’lik içme suyuna ve hem karıştırmak hem içmek için seramik bir kupaya ihtiyacınız var.

Orjinal Matcha Çayı Resmi Sipariş Sitesi


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*