Oruç Tutmak Zayıflatır Mı?


Nasıl kilo verdim?

Oruç tutmak zayıflatır mı? Oruç tutarak zayıflama, oruç tutmak kilo aldırır mı, oruç tutmak kilo verdirir mi, oruç tutmak kaç kilo verdirir cevaplamaya çalıştık.

Ramazan ayında oruç tutmanın metabolizmaya pek çok faydası olduğu biliniyor. En başta uzun süre sindirim sisteminin hareketsiz kalması sonucunda beden ciddi bir detoks sürecinden geçiyor. Aynı zamanda dengeli beslenilirse Ramazan’da kilo vermek de mümkün.

İftar ve sahur vakitleri, normal şartlarda yemek yenildiğinde kilo almaya yol açabilecek saatler. Özellikle tüm günün açlığıyla yiyeceklere saldırınca, bir de görkemli bir sofraya oturunca kilo alma riski doğuyor. Gece yarısı yemek yemek de aynı şekilde. Fakat bu sırada nasıl beslenmen gerektiğini bilirsen ve belli kurallara dikkat edersen, değil kilo almak fazlalıklarından bile kurtulabilirsin. İşte bu şekilde kilo vermeye ve arınmaya Ramazan diyeti diyoruz.

Ramazan’da oruç tutmak, her şeyden önce ibadet etmek anlamına geliyor. Fakat ibadet sadece dini olarak gerekeni yapmakla sınırlı değil; bedenini arındırmak ve ona iyi bakmak da pek çok kültürde ibadet sayılır. İşte Ramazan böylece bedeni ve nefsi terbiye eden, arındıran ve temizleyen, kutsal bir ay aynı zamanda.

Şimdi Ramazan’da sağlıklı yaşamayı sürdürmek, hatta kilo vermek nasıl mümkün ona bakalım..

Oruç tutmak kilo verdirir mi. Öğünleri tek seferde bitirme

İftar vakti yemeğe saldırmak, yapılabilecek en büyük yanlış. İftarı iki kısımda tüketmek ise sağlıklı olan. Üstelik eski geleneklerde de bunun böyle yapıldığı biliniyor. İftarı bir çorba ve hafif kahvaltılıklarla açarak bütün gün bekleyen mideni sakince uyandırabilirsin. Ana öğünüyse iftarı açtıktan en az 20 dakika sonra, tercihen 40 ila 1 saat sonra yemende fayda var.

Oruç tutmak zayıflatır mı? Yürüyüş

İftarını yaptıktan sonra yapabileceğin en iyi şey güzel bir yürüyüş. Eğer Fitwell kullanıyorsan, o günkü egzersizlerini iftardan 1,5 saat kadar sonra yapmayı tercih edebilirsin. Her halükarda her akşam iftar sonrası 30 dakika yürüyüş yaparsan kilonu sağlıklı biçimde koruyabilirsin.

Bol su tüket Ramazan ayında oruç tutarak zayıflama

Yaz aylarında oruç tutarken vücut her zamankinden çok su harcıyor. Oruç saati dışında ortalama 2 litre su içmeyi ihmal etme. Yalnız iftarın hemen üzerine bol su içersen mide asitini seyreltirsin ve hazmın zorlaşır. İftarı açarken içtiğin 1 bardak su yeterli. 30–45 dk kadar sonra bolca su içmeye başlayabilirsin.

Gece öğünü (iftardan 2 saat sonra)

Gece öğünü, metabolizmanı aktif tutarak kilo vermene yardımcı olabilir. Kan şekerini düzenlemek için bir kase tarçınlı yoğurt ideal olacaktır. İçine lif bakımından zengin böğürtlenler, elma püresi, doğranmış hurma parçacıkları katabilirsin. Kuruyemişleri çoğu kalori bakımından yüksek olduğu için önermiyoruz. Fakat az miktarda kabak çekirdeği tüketebilirsin. Yoğurdun içine chia tohumu katmak da besleyici ve lezzetli bir seçenek.

Metabolizmanı hızlandıracak gıdalar tüket

Yeşil çay, salatalık, pul biber, yoğurt, limon, yumurta, elma sirkesi, ıspanak, tarçın, badem gibi yiyecekler metabolizma hızını arttırır. Bunları öğünlerinde tüketmek vücudunun yemek yemediği sırada da enerji harcamasını sağlayarak kilo vermene yardımcı olur.

Sahurda çok dikkat et

Sahur, Ramazan günlerinin en önemli vakti. Kilo alıp almayacağını sahurda ne yaptığın belirliyor. Her şeyden önce sahurda yedikten en az 1 saat sonra uyuman gerekiyor yoksa uyku sırasında sindirime geçersen uyku kaliten bozulur ve yediklerin büyük oranda yağ olarak depolanır. Sahurda susatmayacak gıdalar ye. Asidik peynirlerden, zeytinden ve fazla baharatlı olanlardan kaçın. Hamur işleri, makarna ve kırmızı et su çeken gıdalardandır. Bunun yerine lifli ve tok tutan gıdalar tercih etmelisin. Suyu da bolca içmeyi unutma, gün içinde susuz kalırsan yağ yakımın zorlaşır…

Son olarak…

Ramazan boyunca beslenmene önerdiğimiz şekilde dikkat edersen kilonu koruman çok kolay. Üstelik detoks yapma şansın da var.. Aynı zamanda yeterince hareket etmeyi de başarırsan, fazladan birkaç kilo vermen işten bile değil! Tabii ki bayram günlerinde de dikkat etmeyi unutma, verdiğin kilolar birkaç günde börek ve baklava olarak yerlerine geri dönmesin! 🙂

Nasıl kilo verdim?

1 yorum

  1. Ramazan ayında düzenli orucumu tutuyorum. İlk hafta kilo veriyorsunuz ama son haftalara girince kilo almaya başlıyorsunuz. Bence iyi ve güzel beslenirsek oruç tutmak zayıflatır mı sorusuna evet diyebiliriz. Oruç hem zayıflatır kilo verdir oruç tutarak zayıflamak göbek eritmek mümkün.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*