Rezene Çayı Tarifi


Rezene çayı tarifi nasıl yapılır çay nasıl demlenir ne kadar tüketilmeli göbek eritmek için çay mide ve karın bölgesine iyi gelirmi?

Rezene çay tarifi

Rezene çayı yapmak için siyah çaydan farklı bir yol izlemeniz gerekmiyor. 250 gram kaynamış iyi suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezene atarak 5-10 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli olur. Süzdükten sonra limonla tat katabilir ya da balla tatlandırabilirsiniz.

Rezene çayı hazırlarken tavsiyemiz porselen demlik kullanmanız. Çünkü bazen metal demlikler suya metal tadı verebiliyor ve porselenden daha çabuk soğuduğu için çayı istenilen oranda demleyemiyor. 

Mutlaka iyi su kullanın ve rezeneyi kaynamış suya attıktan sonra ateşi kapatın. Rezene çayının faydalarını görmeniz için tavsiye edilen miktar günde 2 bardaktır.

Rezene çayı en çok baş ağrısına ve adet kramplarına karşı kullanılmakla birlikte soğuk rezene çayının suyuyla saçları durulamanın kepek sorununa iyi geldiği söylenmektedir.

Rezene çay tarifi ile göbek eritmek.

Rezene çayı genellikle bir yan etkiye yol açmaz ancak aşırı miktarda ve uzun sürelerde rezene çayı tüketirseniz kusma, mide bulantısı, kasılma gibi bazı hafif yan etkiler yaşayabilirsiniz. 

Nadir olmakla birlikte fazla rezene (yağ veya bitkinin özü formunda) tüketiminin ciğerlerde su birikmesine yol açtığı vakalar görülmüştür.

Bitkisel çay içerken 2 haftadan uzun süreler kullanmamaya özen gösterin. Örneğin 2 haftada düzenli olarak rezene çayı içtikten sonra 10 günde vücudunuzu dinlendirmeniz yan etkilerinden korunmak adına tavsiye edilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*